A jód és a szelén használata pajzsmirigy alulműködés esetén

A jód és a szelén étrendbe illesztése különös figyelmet igényel. Ahhoz, hogy pajzsmirigyfunkciónk optimális és megfelelő legyen e két ásványi anyag nélkülözhetetlen.

A szelén kevesebb óvatosságot igényel, mint a jód.

Szelén

A szelén a pajzsmirigyfunkciókat hatékonyan támogatja, többek között az aktív pajzsmirigy hormonok (T3) szintjét növeli és kitűnő antioxidáns hatású. Ezen kívül a kutatások hatékonynak találták a gyulladásos eredetű pajzsmirigyproblémák esetében is.

Adagolás szempontjából 200µg szelén tekinthető még biztonságos dózisnak. E felett már könnyebben túladagolható, 400 µg felett toxikus lehet a hosszútávú alkalmazása. Javasolt vérvétellel ellenőrizni a szintjét, hogy megelőzzük a túladagolást.

Jód

A jód használata már több nehézségbe ütközik. Alacsonyabb dózissal érdemes kezdeni, mivel a jódnak erőteljes méregtelenítő hatása is van, ezért izgatottság, fejfájás sem ritka, de mindez csak átmeneti. 200-300 µg (0,2-0,3 mg) mennyiséggel érdemes kezdeni. Ha szükséges emeljük a dózist, amíg a kívánt állapotjavulást nem tapasztaljuk.

A pajzsmirigy támogatása mellett kiválóan erősíti az immunrendszert, gyorsítja a sebgyógyulást, még az aknés bőrrel is csodákat tud tenni. Nőgyógyászati ciszták, mióma fennállása esetén is javasolt az alkalmazása.

A jód és szelén tartalmú étrendkiegészítők alkalmazása esetén az ajánlott mennyiség: napi 1-2 kapszula étkezéstől elkülönítve, lehetőség szerint éhgyomorra, bő folyadékkal.

Ellenjavallat

Gyulladásos eredetű pajzsmirigy problémák esetén pl. Hashimoto thyreoiditis vagy pajzsmirigy túlműködés esetén kifejezetten ellenjavallt a jód alkalmazása. Bár egyes szakirodalmak, orvosok kis dózisban még így is javasolják, ez azonban körültekintést és folyamatos állapot követést igényel.